Сьогодні ми нарешті можемо вітати прихід магнітних світчів в лінійку ігрових клавіатур компанії в особі Logitech G PRO X TKL RAPID. Якщо ви не знаєте про що зараз мова, то обов’язково маєте дізнатися, адже це найперспективніший напрям розвитку сучасних ігрових клавіатур.
Ті, хто користуються або цікавляться геймпадами досить давно знають про перевагу стіків на базі Hall Effect або скорочено HE.
Hall Effect світчі — це світчі, що використовують ефект Холла для визначення натискання клавіш. Вони відрізняються від традиційних механічних перемикачів в першу чергу тим, що не мають фізичних контактів, які зношуються з часом.
Кожен світч містить магніт і сенсор ефекту Холла. Коли клавіша натискається, магніт змінює своє положення відносно сенсора, що фіксує зміну магнітного поля та реєструє натискання. Звичайні механічні світчі мають тільки два положення - on/off. І момент переходу (або активації) зумовлений замиканням механічних контактів і є фіксованим для кожного окремого виду світчів. Головною перевагою HE світчів є те, що по факту вони відслідковують позицію і стан в будь-якому положенні і на будь-якій глибині натискання.
Завдяки цим перевагам Hall Effect світчі набувають особливої популярності серед геймерів і ентузіастів механічних клавіатур.
А тепер, повертаючись до безпосереднього огляду, подивимось на комплектацію клавіатури. Хоча в цьому випадку особливих цікавинок не буде. В коробці знаходимо клавіатуру, USB кабель Type-A до Type-C довжиною 1.8 метри, саму клавіатуру і в принципі все. Звичайно, хотілося б бачити цей кабель обплетеним, а ще отримати хоча б елементарний пуллер для кейкапів. Я не фанат підставок під руки, але необхідно зазначити, що в комплекті такої підставки немає.
Очевидно з назви продукту, що перед нами клавіатура формату TKL, який є одним з найпопулярнішим серед геймерів, адже пропонує компактні розміри, не позбавляючи функціональних клавіш та блоку стрілок. Розмір клавіатури складає 357мм*150мм*38мм. Для порівняння, стандартна повнорозмірна клавіатура майже на 100мм довша.
Як на мене форм-фактори TKL та 75 - це найбільш оптимальні типорозміри клавіатур, які не змушують йти на більші компроміси, але звичайно це в першу чергу залежить від вашого паттерну використання і кожен має обирати найкращий варіант саме для себе. В порівнянні з повнорозмірними клавіатурами у користувача залишається набагато більше простору для маневрів мишкою, що безперечно плюс.
Повертаючись до основної особливості Logitech G PRO X TKL RAPID - світчів - виробник називає їх без особливого власного брендингу просто “магнітними аналоговими перемикачами”. Вони не приховані в базі клавіатури (так званий “скелетон”), що значно спрощує очищення нутрощів в процесі використання.
Хоча для багатьох скелетон кейси вийшли з моди - це все ще дуже функціональний вибір, а для мене особисто ще й візуально вдалий. Хотілося б мати повністю металічний корпус, щоб додало ваги і стабільності на поверхні столу. Стабілізатори довгих клавіш, насправді, могли були б бути трошки краще. Вони ні в якому разі не погані, але і ми ведемо розмову про топовий девайс, який має бути ідеальним в таких деталях. Невеликий паразитний хід присутній на пробілі, на шифтах майже не відчувається.
Крутий бонус для любителів кастомних клавіатур та будь-якої кастомізації - це непропрієтарні кейкапи. А отже власник зможе замовити будь-який відповідний сет кейкапів на свій смак і зробити вигляд клавіатури ідеальним саме для себе. Я для прикладу встановив кі. Тільки врахуйте, що розкладка відповідає ISO стандарту, окрім лівого Shift - він довгий, що притаманно ANSI стандарту розкладок. Зазвичай великі сети кейкапів мають різні варіанти цих клавіш, а отже навряд будуть проблеми.
Світлодіоди розміщені на платі підсвічуючи верх клавіш (так звані north-facing LEDs). Це потрібно враховувати при виборі кейкапів на заміну. Стокові кейкапи заявлені як PBT, підсвітка просвічує тільки крізь основні символи і латиницю. Судячи з того, що кирилиця не підсвічена, можна прийти до висновку, що вона не гравірована.
RGB підсвітка яскрава, якісна та має чотири рівні яскравості. Є великий вибір режимів підсвітки, які легко налаштовуються в фірмовому програмному забезпеченні.
Всі додаткові органи управління винесені на верхню грань Logitech G PRO X TKL RAPID. Зліва знаходиться клавіша Game Mode, яка вмикає ігровий режим, деактивує кнопку Windows та відповідно всі шорткати з нею та клавіша регулювання/вимкнення підсвітки.
Правіше знаходиться керування мультимедіа та колесо регулювання гучності. Якщо чесно, мені не дуже сподобався енкодер цього ролика гучності, він не має мінімальних позицій руху і в цілому має досить тугий хід.
Ні дні немає ніяких особливих елементів, окрім ніжок. Класично для Logitech - це подвійні ніжки різної висоти, які закривають всі питання по куту нахилу клавіатури під будь-який смак.
Logitech G PRO X TKL RAPID представлена виробником в трьох кольорах: білому, чорному та пурпурному (він же маджента). Враховуючи яскраву налаштовану підсвітку та можливість заміни кейкапів варіації кастомізації зовнішнього вигляду та стилю необмежені.
Якщо говорити відверто, знайти суттєві недоліки в цьому софті складно. Це звичайно, суб’єктивно, але Logitech уже давно утримує позиції одного з найкращих розробників програмного забезпечення для периферійних пристроїв. Багато ігрових гаджетів Logitech, в тому числі Logitech G PRO X TKL RAPID, дають змогу зберегти налаштування у вбудовану пам’ять. Це дозволяє користувачам працювати з пристроєм без необхідності постійно тримати програму встановленою або ж мати свої конфігурації доступними на будь-якому пристрої та в будь-якому місці.
RGB-підсвітка повністю налаштовується через G HUB. Користувач може вибрати один із багатьох стандартних пресетів або створити власну кольорову схему. Додатково передбачено окремий розділ для індивідуального налаштування підсвічування кожної клавіші. А ще одна вкладка містить набір анімаційних ефектів та кастомний білдер, що дає змогу створювати унікальні світлові сценарії з різними переходами, таймінгами та швидкістю зміни ефектів.
Одна з найцінніших функцій G HUB - це необмежена кастомізація: можна не тільки змінювати призначення клавіш, а й створювати комбінації, налаштовувати взаємодію з клавішами.
І тут розкривається головна особливість магнітних перемикачів та функції Rapid Trigger - можливість налаштувати глибину спрацювання, додавання пріоритетів натиснутих клавіш. Регулювання точки активації може допомогти з більш тонким налаштуванням руху в іграх. Наприклад, блок WASD активується на 2мм ходу, а SHIFT чи CTRL тільки про повному натисканні до 4мм.
Але будьте обережні з RT в змагальних проєктах, на зараз в багатьох іграх обмежили можливість використання цієї технології, адже вона дає неспортивну перевагу власниками таких девайсів. Наприклад, в CS2 можна налаштувати поведінку світчів таким чином, щоб при відпусканні клавіші руху вона працювала як контр-стрейф і таким чином нівелювала вплив руху на купність стрільби. І знову ж, в CS2 це заборонено, тому не ризикуйте баном аккаунтів 😀
Через G HUB також можна оновлювати прошивку пристрою, керувати енергозбереженням та зберігати до трьох профілів у вбудованій пам’яті.
Традиційно, почнемо з мінусів. В порівнянні з кастомними клавіатурами від інших брендів, як на мене, головний недолік - це вага. Я розумію, що повністю алюмінієвий корпус сильно впливає на ціну, але вона і так не мала. Можливо, це можна було б вирішити стандартною для індустрії металічною пластиною на дні. Адже на столі ніжки тримають клавіатуру ідеально, а от на великому килимі я зловив себе на тому, що частіше поправляю позицію клавіатури, після якогось активного руху.
Окремо треба виокремити роботу світчів. HE світчі традиційно мають інший профіль як звуку так і тактильність по відношенню до класичної механіки. Це щось середнє між механікою та якісними мембранами. Для когось це може бути плюсом, для когось мінусом. Так, це максимально близько до Linear світчів будь-якого виробника. Але цей характер максимально компенсується всіма перевагами магнітних світчів, які дійсно кастомізуються під власника, що абсолютно недосяжно на будь-якій іншій технології перемикачів, окрім HE.
Ну і звичайно, Logitech G PRO X TKL RAPID - це великий крок для виробника в бік новітніх технологій. І на відміну від багатьох інших спроб в індустрії, в цьому випадку він базується на безперечних досвіді і якості бренду та підкріплюється ідеальним програмним забезпеченням, що безперечно складає величезний сегмент досвіду від використання периферії. Крутий дизайн, новітні світчі з особливостями, які не зроблені “для галочки”, а дійсно суттєво покращують досвід використання, ідеальний форм-фактор для геймерів. Якщо ціна вас влаштовує, то Logitech G PRO X TKL RAPID - це класна нагода для довгограючого апгрейду.